גילוי מרעיש: שפה חדשה לתקשורת עם ילדיכם שעתידה לשנות את חיי המשפחה שלכם תוך 90 יום

על פי נתוני הלמ"ס לשנת 2020, בישראל קיימות כ-2.17 מיליון משפחות, אחוז גדול מתוכן נוספו רק במהלך השנים האחרונות לסטטיסטיקה והגשימו את חלומם להביא ילד לעולם. לצד האושר העילאי הקיים בגידול ילדים ישנם לא מעט אתגרים, אתגרים שכדאי מאוד להתכונן אליהם ולדעת איך להתגבר עליהם ברגע האמת, פגשנו את שיר אלבז, מומחית בהדרכת הורים לילדים קטנים לשיחה קצרה בה ניסנו להבין מהם בדיוק האתגרים הצפויים ואיך ניתן להתגבר עליהם

שיר אלבז היא אמא בעצמה ל-3 ילדים קטנים עם חשד להפרעות קשב וריכוז וידעה לא מעט אתגרים בגידול הילדים שלה, במיוחד עם ילד הסנדוויץ שלה (הילד האמצעי) אשר לדבריה הוא זה שגרם לה ללכת וללמוד באופן מקצועי הדרכת הורים.

אוקיי שיר, נתחיל בשאלה המתבקשת ביותר, למה הלכת ללמוד הדרכת הורים ולא עברת תהליך כזה בעצמך כהורה?

האמת היא שלא רק שעברתי תהליך כזה בעצמי, אני גם ניסיתי דרכים נוספות כמו ריפוי בעיסוק וקלינאית תקשורת, הכל במטרה להבין כיצד עלי להתמודד באופן נכון עם הילדים המתוקים שלי.

מדריכת ההורים שהלכתי אליה לא סיפקה את רצוני כלל, זה לא שהיא לא הייתה טובה במה שהיא עושה אלא הגישה שלה לא התאימה לי כשיר אלבז וזה למעשה מה שגרם לי להבין שעלי לסמוך רק על עצמי בעניין הזה וללמוד הדרכת הורים בעצמי, כמו שאומר הפתגם הידוע "אם אין אני לי מי לי"

לבדיקת התאמה לתהליך, השאירי פרטים בטופס הבא

אז מה שאת אומרת שלמדת הדרכת הורים לא כדי ללוות הורים אחרים אלא למען הבית שלך?

"כן, כך זה היה בהתחלה לפחות אך לאחר שיישמתי על ילדיי את כל העקרונות והכלים שלמדתי בהכשרה כמדריכת הורים, הופתעתי לגלות שזה אשכרה עובד בצורה פנטסטית ולאחר שראיתי איזה שינוי מטורף זה עשה לבית שלי, אמרתי שאין מצב שאני משאירה את זה אצלי ואני חייבת להפיץ את הבשורה הלאה לכל בית בישראל המתמודד עם אתגרים בגידול הילדים"

ומה בעצם את מציעה היום להורים שבאים אלייך לליווי?

"אני מציעה להם לעבור את אותו תהליך משנה חיים שאני עברתי בעצמי. אך יחד עם זאת היה לי ברור שאותם הורים צריכים פתרון וכמה שיותר מהר ולכן אורך תוכנית הליווי שלי היא 90 יום אשר בסיומם ההורים יוכלו להגיע לאותה התוצאה שאני הגעתי הכוללת חיי משפחה שלווים ורגועים יותר, סמכות הורית מנצחת וילדים עם ביטחון ומסוגלות עצמית גבוהה מאוד. בנוסף בתהליך הליווי שלי אני מייעצת להורים בזמן אמת איך להתמודד עם הסיטואציה אליה נקלעו עם הילד שלהם כך שאני נותנת כאן ב-90 יום מענה אפילו גדול יותר ממה שאני קיבלתי בהכשרה של חצי שנה בכך שאני גם נותנת להורים את הכלים הפרקטיים להתמודדות וגם מלווה אותם יד ביד בזמן אמת בסיטואציות היומיומיות שהם חווים"

מה לדעתך מייחד אותך כשיר אלבז על פני מדריכות הורים אחרות?

"חד משמעית מה שהכי מייחד אותי זה הלמידה שחוויתי על בשרי, אני עברתי מה שאני קוראת לו "סטאז' של החיים" עם שלושת ילדיי ובמיוחד עם ילד הסנדוויץ שלי.  ועוד פרט קטן, אני בעלת תואר ראשון בהוראה לגיל הרך ועבדתי כמה שנים בגן ילדים ולכן כל הורה שמגיע אלי יכול להיות בטוח שהוא מדבר לא רק עם מדריכת הורים שלמדה את החומר התיאורטי ואולי הספיקה גם לייעץ לכמה לקוחות שלה, אלא עם אחת כזו שגם הצליחה לשנות את ביתה מקצה לקצה בעקבות יישום נכון של אותן העקרונות בדיוק"

תוכלי לתת לי ולקוראים שלנו דוגמא לכמה מעקרונות הללו?

וודאי, אתן לך דוגמא ל-3 כלים פרקטיים להתמודדות עם הילדים שלנו

1)שיקוף – השיקוף הוא אחד מאבני היסוד של השפה המעצימה והוא למעשה מאפשר לילד לדעת ולחוש שההורה רואה מה הוא עובר ומבין אותו.
שיקוף מאפשר תחושת הכלה ואמפתיה. מבחינה פרקטית זה מה שעלינו לעשות על מנת ליישם את הכלי על הילד שלנו:
אומרים במילים את מה שהילד מרגיש/חושב/רוצה, אבל לא אומר, לדוגמא: "אני רואה שאתה כועס/ מאוכזב/ שמח" וכ'ו.
בצורה זו הילד לומד לדבר את מה שהוא מרגיש וצריך במקום להתנהג את מה שמרגיש.

2)זמן איפוס – מדובר בכלי שעוזר לילד (ולהורה) לעצור לרגע ולהגיב ממקום רגוע ומחושב הרבה יותר. בזמן סיטואציה סוערת עם הילד, פשוט נותנים לו זמן להתרחק פיזית ממקום הסיטואציה ונותנים לו זמן לאסוף את עצמו מחדש. חשוב מאוד להבין שלא מחנכים בזמן איפוס ולא מנהלים שום שיח שהוא אלא פשוט מאוד מציעים חיבוק ומזכירים שניתן לצאת מזמן האיפוס ברגע שירגע.

3)הכנה מראש – כאשר עומד לקרות משהו שונה מסדר היום שהילד מכיר, מהשגרה שלו, וכן במצבים בהם צפוי שיהיה קושי בתגובה שלו, אנו נסביר לילד ונכין אותו מראש מה עומד לקרות, כאשר הילד מוכן למה שעומד לקרות, יהיה קל לו יותר להתמודד עם הסיטואציה בזמן אמת. עצם ההכנה מראש יוצרת אמון בין ההורה לילד, ומעניקה לילד ביטחון.

לבדיקת התאמה לתהליך, השאירי פרטים בטופס הבא

תראי שיר, לא בדקתי את זה אך אני מאמין שאם אבצע חיפוש קצר ברשת אני כבר אמצא את כל הכלים האלה לגמרי בחינם למה שארצה לשלם למדריכת הורים במקרה כזה?

"אתה צודק שכמו בכל תחום היום, אם תחפש בגוגל או ביוטיוב אתה כנראה תוכל ללמוד על התחום, אפילו לי עצמי יש ערוץ יוטיוב חדש שפתחתי לאחרונה ופייסבוק עם המון תוכן מתחום הדרכת ההורים…אבל, וזה אבל גדול! הכלים זה כלל לא העיקר פה…הלקוחות שלי באים אלי כי הם רוצים שאעזור להם לפתור את הסיטואציות שקורות ספציפית אצלם בבית ושאעשה את זה בזמן אמת יחד איתם ושיהיה להם את המישהו הבה להתייעץ איתו על כל שאלה וקושי שעולה. תסכים איתי שאת הדברים האלו שום ערוץ יוטיוב או אתר בגוגל לא יכול לספק?!

מעבר לכך, יש לא מעט אנשים שגם אם תגיש להם  את כל הידע הפרקטי שהם הכי צריכים, הם לא יתחילו ליישם אותו אם לא יהיה את המישהו הזה שיגיד להם "קדימה עכשיו תעשו ככה, לאחר מכן תעשו ככה" ויהיה שם מישהו שיתן להם את הדרייב והמוטיבציה הפנימית להתחיל ולהתמיד בתהליך.

נשמע ממש הגיוני האמת, האם יש הורים שהתהליך הזה לא יעבוד עבורם?

"התהליך הזה עובד נקודה, בנוסף לזה שהוא נשען על מחקרים מדעיים שנעשו וניתוח מצבים שונים שקרו לאורך ההיסטוריה, התהליך הוא תהליך ליווי. אני נמצאת שם כל הזמן עבור המשפחה, נותנת כלים מדויקים ופרקטיים עוד מהפגישה הראשונה! ולכן השינוי הוא מיידי ומתחזק עם הזמן.. אז אם אתה שואל אם יש הורים שזה לא יעבוד להם? לא נראה לי שהורה שרוצה בטובת ילדיו ומשלם למדריכת הורים, כי הוא רוצה שינוי בתוך ביתו. לא יחטוף את הכלים בשתי ידיים וייישם את זה."

שיר אלבז

שיר לסיום האם יש לך איזשהו טיפ לתת לקוראים שלנו? משהו שהם יוכלו ליישם כבר עכשיו ולראות תוצאה

כן, הנה טיפ מעולה שיכול לשמש כל הורה לילדים. קורה המון פעמים שאנו נקלעים לסיטואציה בה הילדים שלנו רבים אחד עם השני. אז איך מלמדים את הילדים שלנו להיות אחד בשביל השני ולא אויבים אחד של השני?! הנה 2 טיפים פרקטיים בעניין:

1) לא לתפוס צד! יש מריבה בין האחים? כדי שלא יקנאו אחד בשני והמצב יחמיר, למרות שאת יודעת מראש מי צודק ומי לא, תשאלי את שניהם מה קרה ולא רק את אחד מהאחים… פעולה זו בלבד תתרום משמעותית לשיפור המצב

2) לתת להם פעילות משותפת ששניהם אוהבים וככה הם יצטרכו אחד את השני כדי להשלים את אות הפעילות

שיר אלבז, תודה רבה לך על ראיון מרתק ומעשיר, בהחלט למדתי דבר או שניים על גידול ילדים, מי שמעוניין לדעת יותר פרטים על תהליך הליווי איך ניתן ליצור איתך קשר?

פשוט מאוד על ידי שליחת הודעה בוואטסאפ ישירות לטלפון שלי או על ידי השארת פרטים בטופס שאשלח לך ותצרף לכתבה

לבדיקת התאמה לתהליך, השאירי פרטים בטופס הבא