דרופשיפינג גרסת 2022: האיש שאחראי להצלחתם של מאות סוחרי איקומרס בישראל בראיון בלעדי על שיטת המסחר ששינתה את פני העולם

בשנים האחרונות תחום המסחר המקוון (ECOMMERCEׁׂׂ) תפס תאוצה רבה בישראל. כיום ישנם אנשים רבים אשר מצליחים לייצר הכנסה נוספת ואפילו עיקרית שמגיעה ממכירת מוצרים באינטרנט. אך מנגד, קיימים גם אנשים רבים שניסו להיכנס לתחום והפסידו המון כסף על ניסוי וטעיה עד שלבסוף התייאשו ויצאו בהצהרה "זה לא עובד"...המציאות מוכיחה, שאם רק היו עושים זאת נכון ולא מתייאשים, הם היו מגיעים להישגים גדולים מאוד. הכירו את לאון דירקטוביץ, יזם, מנטור ומומחה למסחר באיביי אשר אחראי להצלחתם של מאות תלמידים שעברו תחתיו בתוכניות הליווי שלו.

לאון דיירקטוביץ

לאון דירקטוביץ מאמין שמסחר באיביי הוא הפיתרון המושלם עבור אותם אנשים שמחפשים להגדיל את ההכנסה שלהם מבלי להוציא כסף רב, משום שבאיביי אין שום צורך לרוב להשקיע בפרסום ממומן משום שבזירת המסחר הזו עוברים מידי יום עשרות מיליוני אנשים, אנשים שהם חד משמעית הלקוחות הפוטנציאלים של הסוחרים. יצאנו לפגוש את לאון דירקטוביץ לראיון קצר במטרה להבין מהי הבשורה אותה הוא מביא לעולם המסחר המקוון…

מה זה בכלל דרופשיפינג? 

"דרופשיפינג הוא בעצם תיווך. כמו מתווך דירות שמסתובב כל היום ומראה לאנשים דירות ואם מישהו רכש דירה אז המתווך מרוויח אחוז קטן מהעסקה. המתווך לא משקיע כסף בעצמו, לא מסכן כסף, לא קונה את הדירות מראש… אלא עוזר לבעל דירה למכור את הדירה שלו. מבחינת המתווך הוא רק משקיע זמן.


אותו דבר דרופשיפינג. אני כדרופשיפר עובד עם ספק שהוא בעל סחורה (כמו בעל הדירה בדוגמה הקודמת). הספק השקיע כסף, ייצר מוצרים, השכיר מחסנים, רכש משאיות ובעצם כבר עשה את כל העבודה הקשה… ואני רק עוזר לו למכור את המוצרים שלו באינטרנט, למשל באיביי. יש הרבה חברות מאוד גדולות בארץ ובעולם שעובדות במודל הזה. למשל אם תסתכלו על וואלה שופס, או על KSP או אפילו על שופרסל אונליין. בכל האתרים האלה יש הרבה מוצרים שלא שייכים לחברה עצמה אלא לספק כלשהו שהוא בעל הסחורה, וברגע שיש עסקה אז ה"מתווך", זה שהביא את הלקוח (למשל וואלה שופס) , מרוויח אחוז מסויים מאותה עסקה.


בנוסף, לדרופשיפר אין שום התעסקות לוגיסטית. הספק הוא זה שאורז את המוצרים, שולח אותם וכו'.
המטרה שלי כדרופשיפר היא לייצר חשיפה לאותם המוצרים ואת זה מאוד קל לעשות באיביי. איביי הוא קניון ענק שכולם מכירים ומיליוני אנשים נכנסים לאיביי כל יום על מנת לקנות מוצרים. ועוד משהו חשוב, קודם כל אנחנו מוכרים ומקבלים כסף ורק אחרי שהכסף מהעסקה כבר נמצא אצלנו בכיס, אנחנו משלמים לספק שלנו והספק בעצמו שולח את המוצר לקונה שרכש ממני באיביי.
דרופשיפינג זאת שיטה מאוד פשוטה וקלה למתחילים ולאנשים שרוצים לייצר תוספת הכנסה יחסית מהר ובלי להשקיע ולסכן כסף, וזאת הסיבה שהיא הפכה מאוד פופולרית."

אבל יש פלטפורמות נוספות ליישם את שיטת הדרופשיפינג, אז למה דווקא איביי?

"אפשר לעשות דרופשיפינג במגוון פלטפורמות שונות. היתרון הכי גדול באיביי הם 300 מיליון קונים רשומים שנכנסים לאתר באופן קבוע ורוכשים מוצרים. מי שמוכר באיביי לא צריך להשקיע כסף לא בלקנות מוצרים מראש וגם לא בפרסום ושיווק. הלקוחות כבר מכירים ומגיעים לאיביי לבד. בנוסף איביי זאת חברה ותיקה ויציבה עם המון סיפורי הצלחה. ישנם מאות מיליונרים חדשים כל שנה בזכות איביי. איביי גדלים משנה לשנה ומחזור המכירות כיום עומד על כ- 100 מיליארד דולר בשנה. לא מזמן מנהל בכיר באיביי אמר בכתבה לעיתון הישראלי "דה-מרקר" שישנם 8,000 ישראלים שמתפרנסים ממכירות באיביי באופן מלא ועוד 20,000 ישראלים שמרוויחים כמה אלפי שקלים בחודש תוספת הכנסה.

איביי עצמם פרסמו שבכל שתי שניות נמכר באיביי מוצר על ידי מוכר ישראלי. אז למה דווקא איביי ? התשובה מאוד פשוטה. עם הוכחות בשטח וכל כך הרבה סיפורי הצלחה אי אפשר להתווכח. דרופשיפינג באיביי זאת דרך מצויינת לייצר תוספת הכנסה מאוד יפה יחסית בקלות ומהירות וללא כל סיכון כספי."

"היום אני מתעסקת אך ורק באיביי", עדותה של אלה שבדוב, בוגרת הקורס של לאון דירקטוביץ 

מהניסיון שלך, מהי הטעות הקריטית ביותר שעושים סוחרים מתחילים?

"ישנן 2 טעויות קריטיות שלרוב מתחילים עושים:

הטעות הראשונה היא לעשות דרופשיפינג מאמזון או מעליאקספרס לאיביי.
לפני מספר שנים זה היה מאוד מקובל אבל היום כולם כבר עושים את זה והשוק כל כך רווי במתחרים שפשוט בלתי אפשרי למכור. הרבה דרופשיפרים חדשים מנסים לעבוד בשיטה הזאת ומגלים אחרי 3-4 חודשים שהם פשוט לא התקדמו לשום מקום ורק הפסידו זמן. לצערי עד היום יש הרבה קורסים שלא התעדכנו ומלמדים לעבוד ככה. לאחרונה איביי שינו את התקנון שלהם ולא מאפשרים יותר לעשות דרופשיפינג מזירות מסחר אחרות (כגון אמזון ועליאקספרס). דרופשיפרים שלא התעוררו בזמן ולא עברו לעבוד עם ספקים אחרים, גילו שאיביי פשוט חסמו להם את החנויות. הדרופשיפינג החדש שונה לגמרי ממה שהיה מקובל לפני 2-3 שנים.

טעות שניה שהרבה דרופשיפרים עושים בתחילת הדרך היא שהם מנסים ללמוד הכל לבד בחינם ביוטיוב.
צריך להבין שדרופשיפינג, זה עסק לכל דבר וצריך ללמוד את זה בצורה מקצועית ויסודית.
יש הרבה סודות, הרבה טריקים, הרבה קיצורי דרך, הרבה אסטרטגיות מתקדמות. על מנת להצליח צריך ללמוד את זה ברצינות, ממש כמו כל מקצוע אחר. אני מתעסק במסחר אלקטרוני קרוב ל 10 שנים, אני מכיר את הסוחרים הכי גדולים בארץ וגם סוחרים מאוד גדולים בעולם. אבל אני לא מכיר אף אחד שהצליח לבד מיוטיוב או מאיזה קורס בחינם. זה פשוט לא קורה. צריך להתייחס לדרופשיפינג ברצינות וללמוד את התחום הזה ברצינות! רק ככה אפשר להצליח."

אני מניח שבערך המילוני "סוחר מצליח" לא נמצא את השם לאון דירקטוביץ, איך בכלל הגעת לעסוק בתחום?

"הגעתי לתחום אחרי שסיימתי אוניברסיטה ובראיונות עבודה שהלכתי הציעו לי משכורות של 5-6 אלף שקל בחודש. מהר מאוד הבנתי שלעבוד מבוקר עד ערב בעבודה רגילה זה לא בשבילי. האמת שההתחלה שלי באיביי הייתה מאוד קשה. עכשיו כיף להיזכר בזה אבל בזמנו זה היה סיוט. עשיתי כמה קורסים שהיו ברמה מאוד בסיסית ולא באמת לימדו אותי את הסודות האמיתיים. היה חסר לי מישהו שיראה לי את הדרך הנכונה ואת כל קיצורי הדרך. הייתי מוכן לשלם על זה הרבה מאוד כסף אבל פשוט לא מצאתי מורה כזה. זה היה תחום מאוד סגור שקשה מאוד להיכנס אליו. לאט לאט התחלתי לחקור את התחום, לנסות שיטות שונות. נכשלתי המון וגם הפסדתי הרבה מאוד זמן וכסף. לקח לי שנתיים עד שהתחלתי למכור על בסיס יומי ולהרוויח כסף באופן קבוע. זה היה מאוד מתסכל. המזל שלי היה שלא ויתרתי ופשוט המשכתי לנסות עוד ועוד עד שהצלחתי. היום אני מנהל רשת חנויות ומתפרנס ממכירות באינטרנט וגם מרצה בארץ ובעולם בכנסים גדולים של מסחר אלקטרוני."

לאון דיירקטוביץ

עדותו של אסף נירן על השינוי שעבר בזכות התוכנית של לאון דירקטוביץ

 

תגיד לאון, קיימים היום כל כך הרבה מנטורים למסחר באיביי, מה מייחד אותך מהם?

"לצערי היום רוב המנטורים בכלל לא מוכרים באיביי אלא מוכרים קורסים ופשוט מוציאים לתחום הזה שם רע. אני קודם כל סוחר ומרוויח כסף ממכירות באינטרנט. אני לא מתפרנס מלמכור קורסים או הדרכות ולמען האמת, אני גם לא קורא לעצמי מנטור. אני מנהל רשת חנויות באינטרנט ומתפרנס מזה. אני מגיע מהשטח. לכן, כל מה שאני אומר, אני יודע מניסיון בשטח. מה בדיוק עובד ומה לא עובד, איך להצליח בדרך המהירה ביותר ומה השיטות שעובדות הכי טוב. אני מלמד אחד לאחד את הדרך בה אני עובד בעסק שלי, בחנויות שלי. אני מדריך ומלמד קבוצה מצומצמת של אנשים כי פשוט אין לי זמן ואני גם לא רוצה הרבה תלמידים. את רוב הזמן שלי אני משקיע בעסק שלי."

ומה כלול בתוכנית שלך?

"התוכנית שלי שנקראת EBAY EXPERTS היא תוכנית ליווי יוקרתית להצלחה באיביי עם תמיכה ועזרה מסביב לשעון. כל החומר עדכני וממשיך להתעדכן לפי השיטות החדשות ביותר שאני חוקר ומיישם בחנויות הפרטיות שלי. לעומת קורסים אחרים, אני מתייחס למסחר אלקטרוני כאל מקצוע רציני, ולכן בתוכנית שלי יש הרבה חומרים מתקדמים ודברים שקשורים לניהול עסק ולא רק לדרופשיפינג. למשל יזמות עסקית, חשיבה מסחרית, התנהלות פיננסית נכונה, עבודה עם ספקים… ועוד ועוד. אנשים שלומדים אצלי הופכים ליזמים אינטרנטיים אמיתיים. אני חושב שזו חובה למי שרוצה להרוויח כסף באיביי, כי בסופו של דבר, להיכנס לאיביי ולפתוח חשבון כל אחד יכול. אבל להפוך את זה לעסק שמרוויח הרבה כסף זה כבר סיפור שונה. מה שאני עושה בתוכנית זה לקחת אנשים מאפס, ולהעביר אותם את כל התהליך עד שהם מגיעים למצב שהם מרוויחים כסף. חלק מהסוחרים הכי גדולים בארץ היו תלמידים שלי ויש לי גם הרבה תלמידים שעם הזמן הפכו להיות שותפים שלי בעסקים, בחנויות, במוצרים, ואנחנו עובדים ומרוויחים כסף ביחד. זה כיף גדול ואני מרגיש זכות ענקית כל פעם שתלמיד שלי מצליח ומייצר לעצמו תוספת הכנסה."


בתור תלמיד שלך, לאילו תוצאות אוכל לצפות?

"מניסיון בשטח שאני רואה אצל תלמידים שלי, לאחר כחצי שנה בדרך כלל מגיעים להכנסות של 2-3 אלף שקל בחודש ואחרי שנה אפשר להגיע גם ל 5-10 אלף שקל בחודש. זה הממוצע. להרוויח מיליונים תוך שבוע כמו שמספרים בדרך כלל אנשי מכירות בקורסים, זה בלתי אפשרי. אלה סיפורי סבתא. זה עסק שנבנה לאט, עם הרבה תרגול והתמדה ומי שרציני בהחלט יכול להגיע לתוצאות יפות."

לאון דייקטוביץ        עדותה של לנה אזבוקין בוגרת הקורס של לאון דירקטוביץ אשר מנהלת כיום 5 חנויות איביי משלה

נשמע מעולה, למי התוכנית שלך מתאימה?

"התוכנית מתאימה למי שיודע אנגלית ברמה בסיסית של קריאה וכתיבה. למי שיש לפחות 2-3 שעות ביום להשקיע בזה ולמי שמבין שיש כאן תהליך רציני של לימוד והקמת עסק ושהוא לטווח הארוך. צריך להיות סבלני ולהתמיד. מי שמצפה לתוצאות מהירות – זה לא בשבילו!"

יש כאלו שמציעים תשלום עבור חנות מוכנה ועובדת, למה שבעצם לא אעשה זאת?

"אני אפילו לא רוצה להגיד מה אני חושב על זה. אם אתה חושב שאחרים באמת יבנו בשבילך עסק מצליח וירוויחו עבורך המון כסף אז שיהיה לך בהצלחה. אני אישית לא מכיר אף אחד שזה עבד בשבילו. אני כן מכיר אנשים ששילמו הרבה מאוד כסף ועכשיו מסתובבים בבתי משפט ומנסים לקבל את כספם בחזרה."

תכלס נשמע מאוד הגיוני…לאון תן איזשהו טיפ שיעשה שינוי כבר עכשיו בחיי הקוראים שלנו שאולי כבר מכרו מוצר או שניים באיביי

"הטיפ שאני יכול לתת הוא שאיביי זאת מערכת מבוססת שרות לקוחות מצויין ולכן מומלץ לבוא כמה שיותר לקראת הקונים. למשל לתת משלוח בחינם וגם החזרות בחינם. אני למשל בחנויות שלי נותן אפשרות ל-60 ימי החזרה, בעוד רוב המוכרים באיביי נותנים 30 יום. זה יוצר אמון והרבה יותר מכירות. בפועל אחרי אלפי עסקאות שמתי לב שלקוח שלא מחזיר מוצר תוך 30 יום, גם לא יחזיר תוך 60 יום. זה מייצר לי יתרון ענק על מוכרים אחרים באיביי."

ספר לי על הצלחה אחת בולטת של אחד מתלמידך שאתה לא תשכח אותה?

"בחור צעיר בן 21 בשם לידור שהגיע אלי מיואש אחרי שהוא שילם כסף על קורס אחר ולא הצליח להתקדם. מאוחר יותר גיליתי שלידור סובל מבעיית גב חמורה והוא לא יכול לעבוד בעבודה רגילה ואפילו לא לעמוד על הרגליים יותר מרבע שעה רצוף. רוב היום הוא שוכב במיטה כי אפילו ישיבה יוצרת עומס על עמוד השדרה וכאבים בלתי נסבלים. המצב שלו היה ממש גרוע, הוא גר אצל ההורים, אין לו איך להתפרנס ובלי הרבה תקווה לעתיד. לידור סיפר לי שהוא הגיע לתחום הזה כי זאת האפשרות היחידה שהוא רואה בכלל לעשות עם עצמו משהו בחיים.

היום ללידור יש רשת חנויות והוא מתפרנס באופן מלא ממסחר אלקטרוני. לא מזמן לידור התקשר אלי וסיפר לי שהוא קנה להורים שלו מכונית חדשה. עם הזמן הפכנו להיות חברים טובים ואני פשוט מתרגש כל פעם מחדש כשאני מדבר איתו ושמח עבורו."

לאון דיירקטוביץ

לאון ספר לי על התהליך מרגע שמשאירים פרטים ועד שמצטרפים לתוכנית שלך

"התהליך מאוד פשוט. קודם כל נרשמים לשיחת התאמה של כ- 20 דקות. בשיחה אני רוצה להכיר אותך ולבדוק שאתה בכלל מתאים לתוכנית. אני לא מקבל כל אחד. בדרך כלל אני מקבל עד 5 תלמידים חדשים בחודש כי אני רוצה לעבוד עם קבוצה קטנה ואיכותית ולתת יחס מקסימלי לתלמידים.
אם נחליט בשיחה שזה מתאים ושגם אתה מתחבר ורוצה ללמוד ממני, אז נתקדם להרשמה ובאותו היום כבר תהיה לך גישה לתכנים, אחבר אותך לקבוצה הסגורה שלי ותתחיל ללמוד ולעבוד."

לאון תודה רבה לך על הראיון, בהחלט למדתי המון על עולם האיקומרס, איך יוצרים איתך קשר לפרטים נוספים ?

"פשוט מאוד כל מי שמעוניין לדעת פרטים נוספים על התוכנית אני מזמין אותו לקבוע איתי שיחה ללא עלות ונראה איך אני יכול לעזור לו."