שלא תיכנסו לסטטיסטיקה: ככה תצילו את חיי הנישואין שלכם ותעלו על המסלול לזוגיות מצליחה גם אם נראה לכם שניסיתם כבר הכל

על פי נתונים סטטיסטיים, מידי שנה מתגרשים בישראל כ-10,000 זוגות חדשים. הסיבות לכך יכולות להיות רבות ולעיתים אף מוצדקות. יחד עם זאת, קיימים מצבים רבים בהם זוגות בוחרים להתגרש מבלי שניסו לפתור את הבעיות ביניהם ולהגיע לעמק השווה. למהלך כזה, ישנן השלכות הרסניות, במיוחד אם לזוג ישנם ילדים קטנים. 

הכירו את יהודה ציפורי, איש חינוך ומאמן זוגי מבריק מאיזור המרכז. לאחר שהוא עצמו גדל בתור ילד להורים גרושים, יהודה החליט לעשות מעשה, ואכן במהלך 9 השנים האחרונות הספיק ציפורי להוביל עשרות זוגות בישראל שהיו על סף גירושין, ולסלול עבורם דרך חדשה לעבר האושר המשפחתי שדעך עם השנים. כאיש חינוך יהודה יכול לאמר בפה מלא שהתנהלות ההורים בבית, היא זו שמשפיעה באופן ישיר על חייהם של הילדים. פגשנו את יהודה מחוץ לביתו בפתח תקווה במטרה להבין איך כל זוג בישראל שחווה כרגע בעיה כלשהי בזוגיות, יכול באמצעות עבודה עצמית ממוקדת, להתגבר עליה ולחזור לחיות באושר.

יהודה לאחרונה אני נתקל בכל מיני מאמנים, יועצים ומטפלים המציעים שירותים שונים, תוכל להסביר לי אחת ולתמיד מה ההבדל בין כולם?

"ההבדל המשמעותי בין כולם זה ההתעסקות בין העבר, להווה ולעתיד.

מטפל עובד באזור העבר של האדם ומטפל בפגעים הנפשיים שלו מהעבר.

יועץ עובד על אזור ההווה ונותן עצות לעתיד.

ואילו המאמן, מתעניין בעבר, עובד בהווה ומשפר את העתיד על ידי פעולות ומשימות שהמתאמן מבצע וכך מביא את עצמו לידי שינוי."

סוף סוף מישהו שעושה סדר בכל המושגים! אז בוא ספר לי עכשיו מה בעצם התפקיד של מאמן זוגי?

"המאמן הזוגי מביט בקשיים שיש לזוג, נותן משימות לשינוי התפיסה של הזוג במקומות הלא נכונים שהם נמצאים ומביא אותם, על ידי עבודה ועשייה לשינוי מהותי בזוגיות שלהם."

ומה מייחד את יהודה ציפורי על פני מאמנים זוגיים אחרים?

"שאלה מעניינת, אני חושב שיש בי המון ניסיון חיים, מעצם היותי ילד שגדל להורים גרושים ורואה את הזוגיות אצל ההורים שלו. דבר שני שמייחד אותי הוא הניסיון שלי בהוראה והעבודה שלי מול נוער בעייתי, שאת רוב הבעיות והקשיים שלהם הביאו מהבית ומהדוגמא האישית של הוריהם. ודבר נוסף הוא הניסיון חיים הרב של 25 שנות נישואים שכללו עליות, ירידות ולדעת להתמודד עם הכל."

איך הגעת לעסוק בתחום הזה?

"לתחום האימון הגעתי מהמקום של ההוראה והחינוך, גיליתי בעצם שהמון קשיים של ילדים, נובעים בעצם מהזוגיות של ההורים וככל שחקרתי את העניין, הבנתי שיש הרבה דברים בתאוריה שלי ולכן החלטתי לפני 9 שנים לפנות לתו"ת תקשורת וללמוד את מקצוע האימון האישי וגם להתמחות בתחום הזוגי, וברוך השם מאז אני עושה שינוי ועוזר לאנשים להיות במקום אחר בזוגיות שלהם."

מה לדעתך צריך לקרות לאדם כדי שיבין שהוא צריך אימון זוגי?

"בשביל להבין מדוע להגיע לאימון זוגי צריך שיכאב לך, שתגיד נמאס לי לחיות ככה אני רוצה ומגיע לי לחיות אחרת.
באף מקום לא מלמדים אותך איך להתנהג בזוגיות ומה היא זוגיות, יש הרצאות סדנאות וכו', אבל באמת תכלס מה לעשות בזוגיות שלך באופן פרטני אף אחד לא אומר לך!, אני תמיד אומר לזוגות תבואו ללמוד לפני החתונה ביחד מה זו זוגיות, מה הם חיי נישואין, תשקיעו מעט בזוגיות לנצח, לעומת הסכום שאתם מוציאים על אלבום תמונות וסרט של ערב אחד שאולי במקרה הטוב אתם רואים פעמיים בחיים, ויש כאלה שמעדיפים לראות אותו ברוורס."

נשמע הגיוני בסך הכל…מה בעצם כלול באימון עצמו?

"תהליך האימון כולל בדרך כלל בין עשרה לחמישה עשר מפגשים פרונטליים או בזום, אם יש צורך בכך. הזוג מקבלים אצלי מחברת אימון בה הם כותבים את הנאמר בפגישה ואת הכלי הנרכש באותה פגישה, וכן את המשימות שקיבלו לשבוע הבא.

אני עובד עם בני הזוג גם על תקשורת נכונה בזוגיות, שזה לבד עושה פלאים בכל זוגיות שלא תהיה. לכל אורך התהליך הזוג מקבלים משימות ואתגרים מעצימים הגורמים לזוג לחשוב קצת מחוץ לקופסא ולעשות דברים שלא היו רגילים לעשות לפני. ואם ישנם קשיים או תקלות שהיו בין בני הזוג, אנחנו מעלים אותם בפגישה ובודקים איך אפשר אחרת." 

ספר לי על אימון שלא עבד ולמה לדעתך זה קרה?

"אימון שלא עובד בדרך כלל תלוי אך ורק במוכנות של המתאמן להגיע לבשלות עצמית אמיתית ומוכנות לעשות שינוי.

ברגע שהמתאמן לא נמצא במקום וברצון לעשות שינוי אני לא יכול לעזור לו…

אפשר לתת לאדם את כל הכלים הכי טובים לעשות שינוי, אך אם הוא בעצמו לא יקום ויעשה, אין ואי אפשר לעזור לו. קח לדוגמא כאלו שעשו ניתוח לקיצור קיבה בשביל להרזות ובאמת רזו ולאחר תקופה התחילו להחזיר את המשקל העודף שלהם. זה קרה כי הם לא עשו שינוי מהותי בראש, הניתוח נתן להם קרש קפיצה קדימה, אבל אם הם לא יעשו שינוי חשיבתי המצב יחזור לקדמותו."

ספר לי בכמה משפטים על כלי אימוני כלשהו הכלול בתהליך

"הייתי רוצה לדבר על כמה כלים אבל אני לוקח את הכלי שהכי נכון לזוגיות והוא כלי אפר"ת. אפר"ת בראשי תיבות זה אירוע פרשנות רגש תגובה, נניח שקרה איזה אירוע בבית ולא משנה אם זה עם האישה או הילדים או חברים, כרגע עם האישה יש לך שתי אופציות לתת פרשנות לאירוע הזה:

א) פרשנות חיובית
ב)פרשנות שלילית

אם הפרשנות שלך תהיה חיובית, אתה תייצר בראש רגש חיובי והתגובה שלך בהכרח תהיה חיובית ואם הפרשנות שלך תהיה שלילית, אז הרגש שלך יהיה שלילי והתגובה תהיה שלילית.

לאחר שעשינו את זה ואנו רואים שאין שינוי אנחנו הופכים את האותיות אפר"ת לתרפ"א ואז מראש אני חושב על התגובה שלי שלא קשורה כלל לאירוע מה אני רוצה שיקרה, מגיב בצורה חיובית, מכניס רגש חיובי, פרשנות חיובית והאירוע לא משתנה אבל הגישה שלי כן!, אני בעצם מעביר את הקונטרול למוח, ולא לרגש."

תן לקוראים שלנו איזשהו טיפ לזוגיות טובה

"אתן אפילו 3 טיפים לזוגיות טובה:

א. הדשא של השכן לא ירוק יותר
ב. אם יש גל גדול, לתת לו לעבור ולהגיב מאוחר יותר ובשיקול דעת.
ג. לבוא לערב זוגי מעצים ביחד."

ספר לי על התהליך מרגע שמשאירים פרטים עד שסוגרים איתך אימון

"מאוד פשוט, יוצרים קשר, מדברים קצת טלפונית וקובעים להיפגש לפגישת היכרות קצרה של חצי שעה (לפעמים קצת יותר ) בעלות של 100 ש"ח ,במידה ומחליטים שאנו מתאימים אחד לשני יוצאים לדרך ומקבלים את ה- 100 ש"ח חזרה בתוך תהליך האימון."

יהודה תודה רבה לך הראיון, איך ניתן ליצור איתך קשר?

"פשוט מאוד,  ניתן להשאיר פרטים באתר שלי או פשוט לשלוח לי הודעה לוואטסאפ ומשם נמשיך בתהליך"

לקביעת שיחת התאמה עם יהודה ציפורי, השאירו פרטים בטופס