האדריכל הפיננסי חושף: השלבים להתנהלות כלכלית נכונה ועד שלב רכישת דירה.

אתם רוצים לקנות דירה ,אתם מפחדים להיכנס לחשבון הבנק, אתם לא יודעים איך יגמר החודש, המשכנתא שלכם עלתה למעלה מ 500 ₪ בחודש, והמינוס רק הולך וגדל כל חודש, זה הזמן לעצור ולהחליט שעושים שינוי. הכירו את היועץ הכלכלי נועם דהאן האדם שסייע לאלפי זוגות, עסקים ומשפחות לצאת מקשיים כלכליים ולהגשים חלומות. נועם החל את דרכו בעולם הנדלן והפיננסים בגיל 17, למד ורכש הרבה ידע וכלים מעשיים, שימש בתפקידי ניהול שונים, ואף הקים תחום משכנתאות בחברה העוסקת בנדל"ן בדרום. תפסנו אותו לשיחה קצרה כדי לקבל טיפים וכלים להתפתחות כלכלית.

נעים מאוד נועם, אז ספר לי ולקוראים שלנו איך אתה יכול לעזור להם?
"תראה, רכישת דירה היא ככל הנראה העסקה הגדולה והיקרה ביותר שמרביתנו נעשה בחיינו. לכן אנו חייבים לבדוק היטב לא רק את הדירה עצמה, אלא גם את המשכנתא, ההלוואה שבאמצעותה נגשים את חלום רכישת הדירה ואשר תלווה אותנו שנים רבות.
תכנון משכנתא אופטימלית עבורנו חייב להתייחס לתא המשפחתי הייחודי שלנו. משכנתא שתתאים ליכולותינו האמיתיות, אבל שתהיה זולה ככל האפשר. משכנתא שתהיה גמישה לשינויים עתידיים אבל גם מוגנת מסיכונים בצורה הטובה ביותר.
לרוב, לבנק יש ידע רב בנוגע לשוק המשכנתאות, בעוד הלקוח עלול להתבלבל וללכת לחלוטין לאיבוד. גישור על פערי הידע האלו יסייע בהתאמת המשכנתא לצרכינו, ויכול לחסוך כסף רב וזמן יקר."

 

אתה אומר שאתה יכול לחסוך לאנשים כסף רב במשכנתא? מעניין מאוד…איך הגעת בכלל לעסוק בזה?
"מגיל קטן זה תמיד היה בוער בי, רציתי לדעת ולהבין בתחום הנדל"ן והפיננסים אך בגלל גילי הצעיר אף אחד לא הסכים לקבל אותי אליו לעבודה וללמד אותי את התחום באותה התקופה, התחלתי פשוט לרכוש המון קורסים, ולקרוא המון ספרים, והחלטתי שאני קופץ למים העמוקים על אף כל הקשיים שעברתי בדרך.
חבר של אחי רצה שאעזור לו מהידע שהיה לי בזמנו, הוא בדיוק היה לפני רכישת דירה והמצב הכלכלי שלו לא היה מזהיר, התחלנו תהליך שנמשך כ ארבעה חודשים שבסופו הוא יצא מהמינוס ואף רכש את הדירה שרצה, מאוד נמשכתי לזה והחלטתי שאני רוצה לעזור לכמה שיותר אנשים להגשים חלום."

 

ומה עם אנשים שאין להם עדיין כסף למשכנתא או רכישת דירה כלשהי? האם אתה יכול לעזור להם?
"בהחלט, אני מציע שירותים גם בתחום כלכלת המשפחה. תראה, משפחות רבות עובדות מאוד קשה ולא מצליחות לסגור את החודש, לפעמים מרגישים שאיבדו את השליטה על ההוצאות והניהול הכלכלי שלהם, בטח בימינו שהכל יקר ולא צריך ארנק כדי לשלם.
הרבה אנשים משלמים סכום רב של ריביות לבנק ולא מודעים לכך בכלל, אתם מקבלים את הדו"ח התקופתי מקרן הפנסיה/ קרן ההשתלמות / ביטוח החיים ולא ממש מבינים מה כתוב שם."

 

ומה יש לך לאמר לכל אותם אנשים אלו?
"דבר מאוד פשוט: אני כאן בשבילכם!
ביחד אנחנו:
-נעבור ונמפה את כל ההכנסות וההוצאות שלכם
-נבדוק את מבנה ההתחייבויות והנכסים שלכם ונתאים אותם לצרכים שלכם
-נבנה תמונה שתאפשר לכם לראות בצורה אובייקטיבית את מצבכם הכלכלי
-נבנה תוכנית בכדי שתוכלו להתכונן להוצאות ה"מפתיעות" כמו בר/בת מצווה וחתונות- ונחסוך בכך כסף רב.
-נעבור ונאתר את כל הכספים שלכם, כן, גם אלו ששכחתם או לא ידעתם מקיומם."

 

ספר לי על סיפור הצלחה אחד שאתה זוכר שהצלחת לייצר ללקוח שלך
"הגיעו אלי זום מקסים מהמרכז שהחליטו להגיע לייעוץ כלכלי ואמרו שהם בחרדה כלכלית.
מה זה חרדה כלכלית? המשכתי לשאול, והם ענו שהם כל הזמן דואגים; שהם לא באמת יודעים מה קורה אצלם במשכנתא, בתיק הביטוח ובניירת הפיננסית בכלל.
היא פוחדת להיכנס לחשבון הבנק, וכשהוא נכנס לחשבון הוא מתקשה להירדם בלילה… וככה שלוש שנים ברציפות הם חיים בתחושה מתמדת של חוסר אונים כלכלי.
אני זוכר את המילים שהם עצמם אמרו לי: "כל ההחלטות שקיבלנו מסתבר שהיו שגויות. מעולם לא פנינו לייעוץ מקצועי, וכל העצות שקיבלנו מהמשפחה לא היו משהו… מסתבר. כי להגיד לנו לא לקנות או לא לטוס – לא באמת עזר לנו עד שהגענו לנועם המקצוען והוא עשה לנו סדר בכל מה שהיינו צריכים ומעבר למקצועיות שלו נתן לנו תחושה שקודם כל נהיה רגועים ובסוף בזכותו קנינו עוד דירה להשקעה..”

 

אם הייתי אומר לך לתאר לי את קהל היעד המדויק שאתה הכי יכול לעזור לו, מי הוא היה?
"לפני שאענה על זה אני רק רוצה לומר אין פה קסמים, צריך לעבוד!
ועכשיו לשאלתך, השירות שלנו מתאים לאנשים רציניים שרוצים לקדם את העתיד הכלכלי שלהם ולעשות סדר כלכלי."

 

נועם אני אשמח אם תוכל לתת לקוראים שלנו מספר טיפים שיוכלו לעזור להם בכל הנושא הפיננסי
"בוודאי, הנה 3 טיפים שהם מבחינתי הדברים החשובים ביותר לפני שיוצאים למהלך פיננסי כזה או אחר:

1) מעקב אחר ההוצאות – הדפיסו שלושה חודשים של חשבון העו”ש והאשראי שלכם; סמנו במרקר כמה הוצאתם בכל חודש על מזון, ביגוד, בילויים וביטוחים – ועשו ממוצע של 3 חודשים אחרונים. שבו שנייה עם הנתונים והתבוננו בהם. מה טוב לכם ומה מיותר? מה מקדם אתכם ומה מעכב? על מה אפשר לוותר ולמה אפשר לשים לב בחודש הבא? בלי שום שיפוט או ביקורת. בנו לכם תקציב רצוי – כזה שמתאים לערכים שלכם, לרצונות ובעיקר ליכולות הכלכליות שלכם.

2) למידה – קחו על עצמכם כל יום, או לפחות פעם בשבוע, ללמוד משהו פיננסי אחד קטן. ידע זה כוח והלמידה תשחרר לנו את הפחד.

3) חיסכון – צרו מצב שבו כל חודש תוכלו לשים כסף בצד, גם לחיסכון קבוע וגם לקרן חירום עבור מצבים בלתי צפויים / לא מתוכננים. לפי “חוק השבע” משהו בבית יתקלקל כל שבע שנים בממוצע, וידרוש תיקון בעלויות כאלה ואחרות. מוטב להיות מוכנים מראש מאשר להיות במינוס בבנק או להידרש להלוואה.

נוסף על כך, אני ממליץ לכל אדם שרוצה ללמוד עוד על העולם הזה – להיכנס לקהילת הוואטסאפ המיוחדת שלי, שם אני משתף בטיפים וסודות מקצוע שבהחלט יכולים לקחת אתכם לשלב הבא."

 

נועם תודה רבה לך שהקדשת מזמנך, למי מהקוראים שלנו שרוצה למצוא אותך ולהתייעץ איתך איך הוא עושה זאת?
"ניתן להיכנס לכרטיס הביקור הדיגיטלי שלי ומשם לבחור את הדרך הנוחה ביותר ליצור איתי קשר, חפשו בגוגל "נועם דהאן משכנתאות"."

לקבלת פרטים נוספים מלאו את הטופס הבא:

אולי יעניין אותך גם:

רוצים לפרסם כתבה באתר?

כל כתבה כוללת טופס לידים מובנה

כל כתבה כוללת קישור לאתר שלכם

תקופת האחסון: ללא הגבלת זמן

עלות השירות: 1500 ש"ח (כולל כתיבה ואחסון)

לפרטים נוספים מלאו את הטופס: