חינוך פיננסי, לא מה שחשבתם: ערכות הלימוד הפיננסי שיעניקו לילדיכם יתרון מטורף על פני שאר הילדים ויעודדו אותם להקים מיזמים.

תחשבו איפה הייתם היום, אם הייתם יודעים את כל מה שאתם יודעים על כסף, כבר בגיל 8. הורינו שמרו על נושא הכסף בסוד כמוס ונעלו אותו במדף הכי גבוה בארון. לכן זה לא נראה לנו מובן מאליו שצריך לחשוף את ילדינו לעולם הפיננסי בגיל כל כך צעיר אם בכלל. אבל ניתן לראות שילדים שדיברו איתם על כסף ולימדו אותם התנהלות פיננסית נבונה כבר מגיל צעיר, הם היזמים ובעלי העסקים הגדולים והמוכרים לנו היום.

ליעוז אסא

הכירו את מיטל וליעוז אסא, זוג יזמים שהבינו שחייבים לעשות שינוי רחב בחינוך הפיננסי בקרב ילדים, החל מגיל .7 הם הקימו את חברת תרבות כלכלית ובנו מערך מוצרים ללימוד פיננסי חוויתי לילדים. בנוסף, הם מלמדים תלמידים בבתי ספר וחטיבות, ומעניקים להם יתרון מטורף על פני שאר הילדים שאינם נחשפים לעולם הפיננסי. פגשנו את מיטל וליעוז לראיון קצר כדי לשמוע מהם, מהו סט הכלים שילד חייב לרכוש בשנת 2024.

 

מיטל וליעוז, ספרו לנו קצת עליכם
"אנחנו מתעסקים ביעוץ פיננסי מספר שנים לא מועט, הקמנו מיזמים בעבר להנגשת העולם הפיננסי. תוך כדי מיזם שהתחלנו לעבוד עליו ב,2019- הקמנו קהילה בשם תרבות כלכלית בפייסבוק כדי להנגיש ידע פיננסי ולתת מקום בטוח לשאול כל שאלה ולקבל תשובה מחכמת המונים ויועצים פיננסיים שתומכים את הקהילה.
לאחר שנים של יעוץ וחקירת ההתנהלות הפיננסית אצל מבוגרים, הבנו שהפתרון הוא לא לשנות הרגלים של אדם מבוגר. הפתרון לבעיה הרחבה של חוסר בחינוך פיננסי, היא כבר בגיל היסודי. ולכן התחלנו לפתח מוצרים לילדים החל מגיל 7."

 

למה בכלל ילדים צריכים חינוך פיננסי?
"כמו כל דבר בחיים, אנחנו לומדים לפני שאנחנו מגיעים לשלב בו אנחנו מיישמים. גם אנחנו המבוגרים למדנו את המקצוע שלנו לפני שהתחלנו לעסוק בו. כך גם ילדים צריכים ללמוד על כסף כדי להטמיע הרגלים נכונים ולרכוש מיומנויות ובסיס יציב, לפני שהם מגיעים לגיל בו יש להם כסף, אחריות ומחויבויות. כך לדוגמה את רותי מחדרה, מצבה הכלכלי לא היה להיט. יום אחד היא זכתה בשבעה מיליון שקלים בלוטו. מכיוון שהיא לא ידעה דבר על התנהלות פיננסית ומעולם לא למדה את הנושא, היא חזרה לא לסגור את החודש תוך מספר שנים בודדות. לעומתה, עידו שלמד להתנהל פיננסית נכון, יגיע לחופש כלכלי מחיסכון והשקעה עקבית ומחושבת לאורך השנים. ״אנחנו כל הזמן מקבלים הודעות מהורי הילדים שמנויים למוצרים שלנו, שהם לומדים יחד עם הילדים. הם גם שואלים אותנו שאלות בוואטסאפ כדי שהילדים לא יגלו שהם לא ידעו את זה״ אמר ליעוז."

 

מה כבר אפשר ללמד ילדים בני 7?
"המון! הזמן הנכון להתחיל הוא לא בהכרח הגיל. ניתן להתחיל לדבר על כסף החל מגיל 3 בשיחות קצרות סביב שולחן שישי, או במקרים נקודתיים. כאשר הילד יודע לספור, כבר אפשר לתת לו כסף מזומן ולהסביר לו את ההבדל בין המטבעות והשטרות השונים. בנוסף, אפשר להסביר לו למה בחרנו לא לקנות דברים מסוימים, להראות לו איך אנחנו עושים סקר שוק ולדבר קצת על חיסכון."

 

אם הילד שלי כבר בן ,12 זה מאוחר מדי ללמד אותו?
"גיל 12 זה גיל שהילדים כבר מפתחים הרגלים, אבל לא מאוחר לתקן. יש לנו תוכניות לימוד שפועלות בבתי ספר יסודיים ועל יסודיים ואנחנו יודעים כיצד ללמד בכל גיל. בנוסף, כל גיל בו הילדים בקן ההורים ואינם נוטלים כל אחריות או מחויבות, הוא גיל בו ניתן להתנסות, להיכשל וללמוד בלי שההשפעות יהיו נחרצות. זה מדהים לראות איך כשהילדים לומדים על חסכון, מינוף ואיך עובדת ריבית דריבית, יש להם ניצוץ בעיניים. הם מבינים מה עליהם לעשות כדי להצליח ולשגשג. אבל זה נכון שככל שהם יתחילו מוקדם יותר, כך הם יצליחו יותר. זאת בדיוק הסיבה שיצרנו את עולמו הפיננסי של פיג."

 

 

למה בעצם להשתמש במוצרים שלכם אם ההורים שלהם יכולים ללמד אותם?
"תראה… ההורים מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות. הקבוצה הראשונה יודעת להתנהל כלכלית באופן מדהים, אנחנו פוגשים אותם ביומיום. אבל אין להם זמן או כח
ללמד את ילדיהם. הם עסוקים בקריירה שלהם ולרוב לא ימצאו את הזמן לעשות זאת, למרות שהם מבינים את החשיבות. הקבוצה השניה לא יודעת להתנהל כלכלית כלל ומתעלמים מהנושא. הבעיה היא שזה לא שהם אינם מחנכים את הילדים שלהם איך להתנהל פיננסית נכון. הם מחנכים אותם איך להתנהל לא נכון מבלי להבין זאת. אנחנו לא מלמדים אותם בעצמנו מתמטיקה, אנגלית ופיסיקה, מכיוון שאנחנו לא יודעים כיצד עושים זאת נכון ומה טכניקות הלמידה המתאימות. לכן אנחנו שולחים את ילדינו לבית הספר. כך גם אנחנו רוצים שמי שילמד את ילדינו חינוך פיננסי, יהיה מומחה בתחום ויעשה זאת בדרך חוויתית ומותאמת לגיל הילד."

 

למה שההורים יעדיפו את המוצרים שלכם על פני מוצרים אחרים?
״בפן התיאורטי, הילד מקבל חוויה בלתי רגילה, שסוחפת אותו לעולם פיננסי מרתק, דרך סיפור בהמשכים ודמויות שקל להזדהות איתן. בפן הפרקטי, הידע מוטמע באמצעות מה שילדים הכי אוהבים, משחקים, משימות ופעילויות.״ אומרת מיטל. המוצרים שלנו מבוססים על המון מחשבה, כיצד להעביר לילדים נושא כזה, דרך חוויה מהנה ומרתקת, שתיצור אצלם רעב לנושא ותעודד אותו ליזום. לאחר דיוק וחידוד חוזר של התכנים והאופן בו הם מונגשים, יצרנו את עולמו הפיננסי של פיג – לימוד פיננסי חוויתי לילדים. ״ההורים לומדים יחד עם הילדים״ אמר ליעוז. ערכות הלימוד שלנו הן חוויה לכל המשפחה. בגיל הצעיר הספרים הופכים לשעת
סיפור לפני השינה. בנוסף, כל המשפחה נהנית מהמשימות והמשחקים. אנחנו גם דואגים לתת להורים את כל הידע שהם צריכים וללמד גם אותם, ע״י בלוג עשיר בידע, סרטונים וקהילה שלמה של אלפי הורים ויועצים פיננסיים שעונים על כל שאלה."

 

 

מה הילדים שרוכשים את המוצרים שלכם מרוויחים, ולמה זה נותן להם יתרון מטורף על פני ילדים אחרים?
"המוצרים שלנו מעניקים לילדים התנסות בכל הקשור להתנהלות פיננסית ויזמות. הם לומדים על ניהול תקציב, ביצוע סקר שוק, הקמת עסק, תמחור, בניית מודל עסקי ועוד…הילדים רוכשים מיומנויות לקבלת החלטות פיננסיות חכמות, כישורי חיים ייחודיים בתחום הפיננסי והעסקי, העצמה אישית וחיזוק הביטחון העצמי. בנוסף, התכנים מנוקדים ומנוסחים בשפה עשירה ליצירת קריאה חוויתית ופיתוח חשיבה יצירתית. הסיפורים מלווים במשחקים, משימות, יצירה ופעילויות, שמעודדים את יצר היזמות, ומעניקים לילד כלים להפיכת רעיון למציאות. ״על הדרך אנחנו גם מגבירים את המודעות למחזור וקיימות״ מספרת מיטל בחיוך."

 

לסיום, יש לכם כמה טיפים להתחלה?
"יש לנו המון טיפים שניתן למצוא בבלוג שלנו. אבל יש לנו גם כמה טיפים לתת פה:
.1 קחו אותם איתכם לבנק, לסופר ולמקומות בהם אתם משלמים או מקבלים כסף. תסבירו להם איך אתם משווים מוצרים
ומחירים, ואיך אתם מנהלים משא ומתן בעסקאות.

.2 תנו לילדים דמי כיס ולמדו אותם לחלק אותם ל2- קופות שונות. קופה אחת לבזבוזים וקופה שניה לחיסכון.

.3 כל יום שישי סביב השולחן בארוחת הערב, כל אחד מבני המשפחה מספר משהו מהעולם הפיננסי שקרה לו. בהתחלה רק
אתם תדברו, אבל לאט לאט גם הילדים ישתפו. זה יכול להיות מוצר יקר שבחרתם לא לקנות, זה יכול להיות השקעה
שהפסדתם או הרווחתם בה וזה יכול להיות כל דבר מהעולם הפיננסי.

.4 אם בחרתם לא לקנות משהו שהילד ביקש, תסבירו לו למה. זה בסדר להסביר שזה לא משתלם, זה בסדר להגיד שלדעתכם
זה מיותר. ילד שמסבירים לו למה, ירגיש חלק ולרוב יבחר את הצד שלכם."

 

אז איך ההורים שמעוניינים להעניק יתרון מטורף לילדיהם רוכשים את המוצרים שלכם?
"זה ממש פשוט! יש לנו מוצרים דיגיטליים ומוצרים פיסיים, את כולם ניתן למצוא באתר שלנו.
בנוסף, ניתן למצוא המון מידע בבלוג שלנו, ואפילו להעביר את הפרטים של תוכנית הלימוד שלנו למנהלת בית הספר ונגיע ללמד גם אצלכם."

לקבלת פרטים נוספים מלאו את הטופס הבא:

אולי יעניין אותך גם:

רוצים לפרסם כתבה באתר?

כל כתבה כוללת טופס לידים מובנה

כל כתבה כוללת קישור לאתר שלכם

תקופת האחסון: ללא הגבלת זמן

עלות השירות: 1500 ש"ח (כולל כתיבה ואחסון)

לפרטים נוספים מלאו את הטופס: