לירות ולא להאמין: האדם שדאג לשינה בטוחה של מאות ישראלים חושף מהי הדרך הקלה והבטוחה ביותר להוצאת רישיון נשק פרטי

הזכות להגנה עצמית מבוטאת בכלל התלמוד המפורסם “הבא להרגך השכם להרגו” כך מספר לנו שחר אורגד, עורך דין המתמחה ברישוי כלי יריה שפיתח מנגנון ייחודי בו הוא מלווה את לקוחותיו יד ביד לאורך כל התהליך המייגע של הוצאות רישיון נשק פרטי. אורגד מנהל צוות שבקיא היטב בנהלי הממשלה וכך בעצם הוא מייעץ ללקוחותיו ונותן להם את דרכי הפעולה המדויקים בדרך לרישיון הנכסף…

שחר אורגד
עורך הדין שחר אורגד

המצב הביטחוני ששורר במדינתנו מאז קום המדינה ועד היום, הוא לא פשוט כלל. זאת הסיבה שהוצאת רישיון לנשק פרטי אינה זכות בסיסית המוקנית בחוק אלא זכות מותנית וזאת בשונה ממדינות המערב האחרות. למדינה אינטרס ציבורי שלא “יסתובבו” נשקים רבים שבטעות יגיעו לידיים הלא הנכונות, כגון: ארגוני פשיעה למיניהם, גורמי פעילות חבלנית עוינת, מפגעים וכדומה. הצלחנו “לגנוב” חצי שעה מזמנו של סגן ראש לשכת עורכי הדין בישראל לשעבר, שחר אורגד על מנת שיסביר לנו קצת על התהליך הסבוך ועל איך משרדו יכול לעזור לנו.

 

עו"ד אורגד, בוא תספר לנו מה בעצם השירות שאתה מציע?

“במשפט אחד – עזרה וטיפול משפטי בהשגת רישיון לנשק פרטי.

משרדנו מעניק ללקוחותיו ייעוץ משפטי מקצועי אשר ניתן על-ידי עורכי דין שעברו הכשרה ייחודית בתחום ובעל ניסיון רב במטרה לסייע להם בכל הקשור להגשת בקשה לרישיון נשק פרטי. אנו מלווים את לקוחותינו מהשלב הראשוני ועד קבלת תשובה מאגף כלי ירי במשרד לביטחון פנים. בנוסף, מסייעים למסורבים שמגיעים אלינו להגיש ערר ו\או להגיש בקשה חדשה בצורה נכונה שכן תתקבל. ישנה הנחה שגויה שלהוציא רישיון נשק זה תהליך קל, אך לא כך הדבר, בחוק מנויים מספר תנאים וקריטריונים המעניקים לעיתים קשיים בקבלת רישיון נשק פרטי, כלומר, אזרח העומד באחד מן הקריטריונים רשאי להגיש בקשה ועלול להיות לא זכאי לקבל את רישיון הנשק בגלל סיבות שונות שאינם קשורות לזכאותו באופן ישיר כגון: אי המלצת המשטרה, אי המלצת משרד הבריאות ועוד… אולם, ישנם מקרים בהם מגיעים אלינו לקוחות שהיו סבורים שהם עומדים בקריטריונים, ועל סמך הגישו בקשה באופן עצמאי, אך הופתעו לקבל דחייה על
הסף. במקרים כאלה, אנו בוחנים כל מקרה לגופו, מאתרים את שורש הבעיה, מגבשים פתרונות אפשריים, ומתחילים בהכנת בקשה מסודרת אל מול המשרד לביטחון פנים וזאת בהתאם למצבו הנוכחי של הלקוח.”

 

אולי יעניין אותך גם:

למה שלא אתחיל תהליך של הוצאת רישיון נשק לבד?

"כאמור, פונים אלינו לקוחות הטוענים שהם  חושבים שהם עומדים באחד הקריטריונים, הגישו בקשה לאגף כלי הירי במשרד לביטחון פנים אך בקשתם נדחתה. בנוסף, ישנם לקוחות שעוד במעמד שיחת הייעוץ המשפטית מול עורך הדין, טוענים בביטחון רב שהם עומדים באחד מתנאי קבלת הרישיון ויודעים מה הם נדרשים לעשות, ופנו אלינו בשביל לקבל "אישור" שהם עושים הכל כשורה וכמו שצריך. לאחר קבלת מידע והנחיות מעורך הדין, הם מבינים שמדובר בתהליך אינדיבידואלי ולא וודאי, שלעיתים אף עלול להיות לא קצר ומסורבל, כך שפנייה לעורך דין מיומן יכולה לפשט, להקל ולא פחות חשוב, לחסוך לו זמן ואנרגיות מיותרות. הניסיון והידע הרב שצבר משרדנו, מאפשרים לנו לגבש "תכנית עבודה" מותאמת ללקוח, זאת לאחר בחינת המקרה לגופו בעיון, איתור הבעיה, מציאת פתרון, והכל במטרה לסייע ללקוח להשיג את רישיון הנשק המיוחל."

"חשוב להוסיף, כפי שצוין לעיל, למדינה אין אינטרס ציבורי מובהק לתת בצורה "קלה ופשוטה" במתן הרישיונות לנשק והדרך שלהם לעשות זאת היא למצוא פגם ולו הכי שולי בבקשה להוצאת הרישיון, לכן, חשוב לפנות לקבלת סיוע בהתאם. משרדנו מלווה את הלקוח, מכיוון וממליץ בצורה יסודית והטובה ביותר. אנו מתמחים בהכנת בקשה מדויקת ומסודרת על ידי עורכי דין, וממשיכים ללוות את הלקוח גם בשלבים מתקדמים שלאחר הגשת הבקשה, מבחינת מתן מידע, הסבר על המשך התהליך, וכמובן מכינים את הלקוח לקראת הריאיון אשר נערך מול פקיד הרישוי במשרד לביטחון פנים, וזאת מהסיבה כי אנחנו לא דוגלים ב"אפקט ההפתעה" ודואגים לכך שהלקוח ידע בדיוק בכל שלב מה לעשות, מה להגיד ומה לא."

 

וואו נשמע שאתם ממש בקיאים בתחום! במה בעצם אתה שונה מחברה מתחרה?

"ישנן חברות שמפרסמות עצמן במדיות החברתיות וטוענות כי יכולות לסייע לכל אחד בהוצאת נשק פרטי. כמו בכל תחום, יש תחרות, אולם לקוח רציני, אשר חשוב לו לקבל את רישיון הנשק, יודע למי לפנות ועל מי לסמוך וזה משרד עורכי דין. כאן המקום לציין שחווית הלקוח מאד חשובה לנו, ואנו יודעים שלעיתים תהליך הוצאת רישיון הנשק עלול להיות לא קצר ומסורבל, לכן חשוב לנו להיות קשובים וערים לצרכי לקוחותינו, שלעיתים חווים עיכובים ומחסומים בירוקרטיים ולספק להם פתרונות והכוונה, למשל כאשר מתבקשים להביא מסמכים מסוים, לעיתים נדרש כחלק מתהליך הוצאת רישיון הנשק, לבצע פעולות נוספות כגון בדיקת מידע, מחיקת עבר פלילי, הגשת ערר על החלטת פקיד הרישוי, הגשת ערר על אי המלצת משטרה, הגשת ערר על דחייה בגין דחייה על ידי משרד הבריאות או פסיכולוג ועוד, וחשוב לנו שהלקוח "ירגיש כמו בבית" על-ידי זה שהוא יקבל את כל השירות תחת קורת גג אחת, על-ידי גורם מטפל אחד.

למעשה זה אחד היתרונות שלנו, שאנחנו משרד עורכי דין שפיתח התמחות בתחום הספציפי הזה, ולנו הסמכות לתת ייעוץ משפטי ולפעול משפטית מול הרגולטור.

הישגי המשרד והביקורות הטובות מדברות בעד עצמן."

שחר אורגד

שחר אורגד

ואיך הגעת לעסוק בתחום הזה?

"מאז שחרורי מצה"ל יצא לי לא מעט להיות נוכח באירועים מורכבים ולטפל באירועים של פיגועי פח"ע שרובם בוצעו על ידי "מפגע בודד",אירועי סכינאות למיניהם. האירוע המכונן ביותר מבחינתי היה בשנת 2015 אירוע שנחקק בזיכרוני עד לעצם היום הזה. זה היה יום שיגרתי למדי ואני ממש זוכר את זה כאילו זה היה אתמול, בסביבות אחר הצהריים, בעודי נמצא במשרדי, לפתע שמעתי צעקות "פיגוע, פיגוע" בזמנו הייתי חמוש ופשוט בלי לחשוב פעמיים יצאתי החוצה וניסיתי להבין את אשר מתרחש. למען האמת כשאני רצתי והגעתי לזירה חמוש המחבל "נוטרל" על ידי האזרחים וחיכינו כבר להגעת המשטרה אך לצערי, באירוע זה נדקרו מספר אנשים וביניהם מישהי בסביבות גיל 90.

אני סמוך ובטוח עד לעצם היום הזה כי אם האזרחים לא היו מספיק נחושים ולא היו מתערבים באופן במידי באירוע שהתרחש, הפגיעה באזרחים חפים מפשע הייתה קשה הרבה יותר עם המון פצועים והרוגים. זה היה הרגע שבו הבנתי שחשוב כל אזרח סביר מן היישוב שיכול לפי הקריטריונים להחזיק בנשק פרטי עדיף שיישא ברישיון ויחזיק בו שהרי כוחות הביטחון לצערי אינם יכולים להיות בכל פינה ולמנוע את הפיגוע הבא ולנו החובה כאזרחים להחזיק בנשק ולמנוע את האסון הבא."

שחר אורגד

שחר אורגד

 אנחנו מדברים פה כבר כמה דקות על רישיון נשק ועדיין לא שאלתי אותך, מה בכלל הקריטריונים היום לזכאות לרישיון נשק בישראל?

"הקריטריונים להוצאת  נשק בישראל רבים ומתעדכנים מעת לעת. קריטריונים אלו נקראים בשפה המקצועית "תבחינים". אזרח המבקש להוציא רישיון נשק נדרש לעמוד באחד מבין עשרות התבחינים, למשל: מגורים ביישוב זכאי  שנקבע עפ"י משטרת ישראל, אולם, ישנן חלופות ופתרונות אפשריים המעניקים סיכוי לקבלת רישיון נשק למי שאינו עומד בתבחינים."

 

ותוך כמה זמן מקבלים את הרישיון כשנעזרים בשירותיך?

"תהליך הוצאת הרישיון הינו אינדיבידואלי, יכול לקחת חודש ימים אך יכול גם להימשך מעל שנה, הכל תלוי מקרה ובהתאם לנתוני אותו אזרח המבקש רישיון לנשק פרטי. תפקידנו להציע  ללקוח את הדרכים האופציונליות והקצרות ביותר."

 

שחר יש לך אולי איזשהו טיפ לתת לקוראים שלנו?

"הטיפ הטוב ביותר בעניין הוצאת רישיון הנשק הוא שבמידה ואתם רוצים רישיון לנשק תפנו אלינו ואנחנו נסייע לכם להוציא את הרישיון על ידי עורך דין שילווה אתכם באופן אישי עד להוצאת הרישיון."

 

ואיך אנחנו עושים את זה?

"פשוט מאוד, נכנסים לאתר שלנו ומשאירים פרטים בעמוד רישיון לנשק פרטי. "

 

שחר תודה רבה שהקדשת מזמנך לראיון הזה, תמשיך לעשות חיל.