מעוררת השראה: אושיית האינסטגרם שמטפחת דור חדש של זמרים ואנשי מוזיקה חושפת איך דווקא בתקופת הקורונה היא המציאה את עצמה מחדש

תקופת הקורונה הייתה תקופה קשה מאוד עבור רוב בעלי העסקים בישראל, הרבה עסקים הפכו בין לילה לעסקים ללא לקוחות, דבר שהוביל רבים מהם פשוט לוותר על החלום ולסגור את העסק. אך מנגד, ישנם עסקים מעטים שהצליחו דווקא בנקודת הזמן הזו, למרות המצב הלא פשוט שנקלעו אליו, להגשים את עצמם מחדש ולהגדיל את הרווחיות של העסק שלהם על ידי התאמות שביצעו בו.

הכירו את אודליה בראשי טהר, אושיית אינסטגרם ומומחית לפיתוח קול אשר פעילה בכל רחבי הארץ. לאחר שבילדותה קראו לה "חור בשכל" בשעה שהייתה שרה שירים בבית, אודליה בראשי הצליחה במהלך השנים להפוך למומחית בתחומה וכבר הספיקה ללמד עשרות תלמידים במהלך השנים האחרונות, חלקם אפילו מלווים אותה עד היום. אודליה מאמינה שפיתוח קול הוא אימון כושר לכל דבר ועל ידי התמדה ואימונים ניתן להגיע לתוצאות מרשימות ביותר. פגשנו אותה בביתה ברמת השרון לראיון קצר במטרה לשמוע על מה שיש לה להציע…

אודליה בואי ניגש ישר לעניין, מה בעצם השירות שאת מציעה ללקוחותייך?

"השירות שלי הוא שיעורי פיתוח קול מקצועיים אותם אני מעבירה לתלמידים שלי באופן פרונטלי, ולאחרונה גם בדיגיטל. קיימים שיעורים הן למתחילים והן למתקדמים כאשר בשיעורי המתחילים אני מלמדת אותם הכל מהבסיס כולל כל היסודות הנדרשים, לדוגמא איך נושמים נכון ואיך בעצם נוצר הקול. ואילו בשיעורי המתקדמים אנחנו כבר מתחילים מהדברים היותר מורכבים ואינטנסיביים כמו טכניקות שירה מתקדמות שבהכרח מביאות אותם לתוצאות שניתן להבחין בהן כבר בסוף כל שיעור.

שירות נוסף שאני מציעה הוא שיעור משולב הכולל גם פיתוח קול וגם ליווי בנגינה על פסנתר. כמו שאני רואה את זה, מאוד חשוב שתלמיד ידע ללוות את עצמו על כלי, ופסנתר הוא כלי שאני אישית מאוד חזקה בו לכן אני מלמדת דווקא עליו."

ומה בעצם מייחד את אודליה בראשי על פני מורים אחרים לפיתוח קול?

"דבר ראשון, כמו שאמרתי אצלי, מאז פרוץ מגיפת הקורונה, יש אופציה לשיעורי אונליין, שזה מעולה עבור אנשים שרצו לבוא ללמוד אצלי פיתוח קול אך היה להם קשה להגיע אלי מבחינת המרחק, כעת יש להם אופציה ללמוד פיתוח קול באונליין מבלי להיות תלוי באיזור המגורים.

דבר שני שמייחד אותי הוא עניין הסגנונות המוזיקליים, לא פעם קרה שבאו אלי תלמידים שבעבר היו אצל מורים אחרים שלא הסכימו להם לשיר בז'אנרים מסוימים או רפרטואר מסוים…אך אצלי, מכיוון שגדלתי בבית בו שמעו הרבה סגנונות מוזיקה וגם עברתי אצל הרבה מורים בסגנונות שונים, החל ממוזיקה קלאסית ואופרה ועד רוק פופ וים תיכוני, כך שכל תלמיד שיגיע אלי ולא משנה מה הסגנון המוזיקלי שלו, יוכל לקבל ממני מענה. יחד עם זאת מובן שאני כמורה עם ניסיון, מכווינה אותם לגבי שירים ספציפיים ודברים שלדעתי יוכלו לקדם אותם.

דבר נוסף שמייחד אותי, ויעידו התלמידים, זה היחס האישי שאני מעניקה לכל תלמיד. לא לחינם רוב התלמידים שלי עשו איתי כברת דרך ארוכה של כמה וכמה שנים. גם בפאן האישי, אני אפילו מכירה את חלק מהורי התלמידים שלי ואף הם היו בחתונתי כך שמעבר לשעת הפיתוח קול, הם מקבלים אצלי את היחס האישי הזה שרבים כל כך מחפשים."

בתמונה: פרגון של אחת האימהות של התלמידות בליווי של אודליה בראשי

שיעורי אונליין לפיתוח קול?! זה באמת אפשרי להגיע לתוצאות בשיעורים שאינם פרונטליים?

התשובה היא חד משמעית כן!, במקומות רבים בארה"ב זה כבר נורמה שנהוגה במדינה, ואין סיבה שישראל תישאר מאחור בעניין הזה. אני תמיד אומרת שזה אפשרי עם ההתאמות הנכונות.

אילו התאמות לדוגמא?

צריך שתהיה גישה טובה לאינטרנט מבחינת התשתית, צריך מצלמה טובה, צריך מיקרופון איכותי. אך חד משמעית אני יכולה להגיד לך שיש לי תלמידים מכל הארץ שלומדים אצלי אך ורק במתכונת האונליין והם ראו בשנה האחרונה תוצאות מטורפות. אני יכולה להגיד לך שלפני הקורונה, פנו אלי המון אנשים באינסטגרם וביקשו ללמוד אצלי, אך כשהבינו שאני גרה באיזור השרון והם בדרום או בצפון, הם ויתרו על העניין ואפילו הפניתי אותם למורים מומלצים באיזור שלהם. אך מאז שעברתי גם לאונליין אני יכולה לתת שירות לכל אדם ומכל מקום בארץ."

תאמרי לי אודליה, איך הגעת לעסוק בתחום הזה בכלל?

"מגיל קטן תמיד אהבתי לשיר בבית, הייתי שרה בקולי קולות ברמה שאמא שלי הייתה תמיד אומרת לי "שקט!". בשלב מסוים באיזור גיל 16 התחלתי לשיר בטקסים של הבית ספר בו למדתי, דבר שהבעיר בי עוד יותר את הרצון ללמוד פיתוח קול, אז מה שעשיתי זה פשוט לשגע את אמא שלי שאני רוצה ללכת ללמוד פיתוח קול בצורה מקצועית. וסוף סוף כשהייתי בכיתה יא', התחלתי ללמוד פיתוח קול ובכיתה יב' אפילו עשיתי בגרות במוזיקה במסלול מהיר, בהחלט משהו שלא ציפיתי שיגיע, אך המורה שלי דחפה אותי ואמרה שאלך על זה. במקביל הצטרפתי לכל מיני הרכבים מוזיקליים בהם שרתי בעיקר מוזיקה קלאסית ומוזיקה קלה ולאחר מכן התגייסתי לצבא."

ושם אני מניח שירתת בלהקה צבאית…

"האמת שממש לא, לא קרוב אפילו….במהלך הצבא עשיתי הפסקה בענייני המוזיקה ושירתתי במשמר הגבול בתפקיד מש"קית ת"ש, לאחר השחרור חזרתי לעולם המוזיקה. יש לציין שמאוד חששתי ללמוד פיתוח קול כי רציתי "מקצוע בטוח ויציב" ואפילו נרשמתי ללימודים בתחום אחר אך ברגע האחרון ביטלתי הכל והחלטתי ללכת עם החלום שלי!."

ואיך קיבלו את זה בבית? 

"כמו כל הורה נורמטיבי, גם הם רצו שלילדה שלהם יהיה מקצוע בטוח ולכן הם חששו בהתחלה, אך זה לא עצר אותי ונרשמתי ללימודי מוזיקה רב תחומית שכללו לימודי פיתוח קול, בקריה האקדמית אונו. שם בעצם נחשפתי למורים מדהימים שמכל אחד מהם הצלחתי לקחת משהו אחר. לאחר שנרשמתי ללימודים, משפחתי כמובן תמכה בי מאוד וכך בעצם הפכתי למי שאני היום."

וואו, ממש סיפור מרתק אני חייב לציין! ומה לגבי האינסטגרם, ציפור קטנה לחשה לי שלעמוד של אודליה בראשי יש מעל 20 אלף עוקבים, איך מגיעים לזה?!

"בזמן שלי אישית הספיק העמוד פייסבוק, בנות דודות שלי שיגעו אותי שאפתח עמוד אינסטגרם ואכן פתחתי ומהר מאוד הבנתי איך הכל עובד שם. בהתחלה העליתי סרטונים של עצמי שרה, ולאט לאט העמוד התחיל לגדול ובהמשך השתתפתי בכמה קמפיינים שגם תרמו רבות לגדילה של העמוד. באיזשהו שלב התחלתי לקבל הרבה שאלות מאנשים בקשר לפיתוח קול והייתי ממש מייעצת להם מה לעשות. כמו שאמרתי לגבי התלמידים, גם כאן הקשר שלי עם העוקבים הוא מאוד אישי ביחס לעמודים אחרים והוא ממש מהווה קהילה עבורם. חשוב לי להוסיף שבאינסטגרם חשוב מאוד לתת ערך אמיתי לקהל העוקבים כדי שהעמוד יגדל."

אילו מיומנויות בעצם התלמידים לומדים בשיעורים?

"השיעורים הם מאוד מותאמים למצב התלמיד ולמטרות שהוא מעוניין להשיג, כך שהמיומנויות הנלמדות שונות מתלמיד לתלמיד. דוגמא למיומנות כזאת היא נושא הנשימות, כלומר איך לנשום בצורה נכונה במהלך השירה. מבחינתי פיתוח קול הוא ממש כמו פיתוח גוף וזה אימון לכל דבר ועניין!. אני נמצאת שם בשביל התלמידים שלי לעודד אותם כשצריך ולהגיד להם בדיוק מה לעשות על מנת שיגיעו לתוצאה שלהם.

מיומנות נוספת שיוצא לי לעבוד עליה רבות היא הביטחון העצמי לשיר, זה ממש לא מובן מאליו שכל אחד יכול פשוט לעלות לבמה ולשיר זה מצריך יכולות מנטליות שעלינו לאמן ולפתח."

אודליה למי בכלל מתאים ללמוד פיתוח קול?

"נתחיל מזה שלכל אחד מתאים ללמוד פיתוח קול, יש לי המון תלמידים שכלל לא חושבים לפתח קריירה כלשהי בתחום ובאים רק בשביל התרפיה שזה נותן להם. חשוב להבין שאומנם כולם יכולים לבוא וללמוד, אך מדובר בתהליך סיזיפי שצריך להשקיע ולהתמיד בו ולכן לא כל אחד באמת יוכל לעמוד בזה. גם במקרים שישנם 2 אנשים שרוצים ומוכנים להשקיע באותה רמה, זה לא בהכרח אומר שיגיעו לתוצאות זהות, כי בכל זאת לכל אדם ישנם הנתונים האישיים שלו וזה בהחלט משחק כאן תפקיד."

ספרי לי קצת על התהליך מרגע שפונים אלייך ועד שמתחילים ללמוד

"לאחר שמישהו השאיר פרטים אני חוזרת אליו ומבררת מה הרקע שלו, מה הגיל שלו, מצב בריאותי ועוד כל מיני פרטים מזהים, לאחר מכן אני מסבירה לו על התהליך עצמו ועל מה שמצפה לנו בשיעורים, חשוב לי מאוד לדעת מה המטרות שהוא מצפה להשיג, ואז לאחר תיאום הציפיות' במידה והכל תקין אנו קבעים יחד את השיעור הראשון."

אודליה יש לך איזשהו טיפ לסיום לתת לקוראים שלנו?

"וודאי אתן לך 3 טיפים בנושא אודישנים:

טיפ 1: לגבי הפחד שיש לאנשים מאודישנים, זו אכן סיטואציה מלחיצה כאשר אתה עומד מול כמה אנשים שבוחנים אותך לעומק, אך חשוב להבין שגם אם לא מתקבלים לאודישן, זה לא תמיד בגלל שלא היינו טובים, לפעמים היו 5 זמרות טובות אבל מה לעשות שצריכים לבחור מתוכם רק אחת. ובמקרים שזה כן קשור אלינו, גם אז, חשוב מאוד לא להיכנס לדאון ולהיות עצובים אלא פשוט להסתכל קדימה וללמוד מהטעויות האלו לטובת האודישן הבא.

טיפ 2: לפני אודישן חשוב מאוד לישון שינה טובה ורצופה.

טיפ 3: מומלץ לבצע ביום האודישן חימום קולי ואף לשיר בבית ולהתאמן על עצם ההופעה."

אודליה בראשי תודה רבה לך על הזמן שהקדשת לראיון הזה, לטובת הקוראים שמעוניינים לשמוע עוד איך ניתן להגיע אלייך?

"לתכנים נוספים אני מזמינה אתכם לעקוב אחרי עמוד האינסטגרם שלי, ומי מכם שמעוניין לקבוע שיעור, תוכלו לעשות זאת בקלות על ידי שליחת הודעת וואטסאפ."