[תוכן שיווקי]

סוד המשפחות שמצליחות לחיות בשקט במציאות של היום

פיקניק משפחתי על הדשא בתקופות בידוד, שכנים שהם חברים, חינוך עם מטפלות שמכירים באמת, תנאים מדהימים לבנייה מול נוף מרהיב, ובמרחק הליכה מהספא הטבעי הגדול בעולם. וזה עוד לא הכול. מסתבר שיש אפילו סיבות נוירולוגיות לכך, שיותר ויותר משפחות עוברות לגור בקיבוצים של צפון ים המלח. יצאנו לבדוק את עומק העניין במקום הנמוך בעולם

מה יותר חשוב, רמת חיים או איכות חיים?

בשנתיים האחרונות כולנו מרגישים את ההשלכות הכלכליות של משבר הקורונה. זה קורה לצד ירידה של כ-8% בהיתרי הבנייה למגורים בארץ (נכון ל 2020), ועלייה שנתית של כ 10% במחירי הדירות (נכון לסוף 2021). התוצאה היא שמשפחות רבות שרוצות ליהנות מקרבה לחיי תרבות, אוכלוסייה נעימה ומוסדות חינוך טובים, נאלצות להתפשר על איכות חיים כדי לקיים את רמת החיים הרצויה. לגור בבניינים צפופים ללא מרחבים ואוויר נקי, וללא תחושת ביטחון ובטיחות. 

 

יותר חשוב זה שתקבלו גם וגם

המשפחות שפגשנו בצפון ים המלח, מצליחות לחיות גם ברמת חיים גבוהה וגם באיכות חיים נפלאה. קיבוץ מצפה שלם בו ביקרנו, מאפשר למשפחות לבנות בית אל מול נופים ובתנאים שהשאירו אותנו פעורי פה. ניתן לבנות כאן את הבית שחלמתם במחיר שפוי, בין הרים לים. ליהנות גם מתחושת שייכות קהילתית וגם מעצמאות כלכלית. 

חיי חברה הרבה יותר עשירים ממה שדמיינו

למי שרגיל לסביבה האורבאנית כמונו (וכמו המשפחות שעברו לכאן מהמרכז) מרחוק זה נראה כמו סוף העולם. אבל כשמתקרבים יש כאן סיפור אחר לגמרי. בגלל שכולם מכירים את כולם, בתי הקרקע והמדשאות, לילדים תמיד יש עם מי ואיפה לשחק, וגם להורים! הרבה יותר קל ונגיש לקפוץ לשכנים או לארגן טיול בטבע מאשר בעיר. ביקרנו ב'מיצפאב' הפאב המקומי של הקיבוץ, אח"כ קינחנו בבר השכן שממוקם על המצוק וגילינו חיי תרבות עשירים ומפתיעים. מסיבות, מפגשים אזוריים, הצגות, הופעות מוסיקה, סרטים ועוד… אבל מה שהכי חשוב, זה שפע היתרונות שיש כאן עבור הילדים.

 

החופש הגדול ממסכים

מסגרות החינוך הבלתי פורמאלי, מספקות לילדים עולמות תוכן והעשרה גם בשעות פנאי וחופשים. לזה תוסיפו תחושת ביטחון ללא כבישים סואנים. כרי דשא ירוקים ומרחבים שקורצים לילדים לצאת החוצה ולהשתחרר מהמסכים. לשחק חופשי עם ילדים נוספים שהופכים להיות ממש כמו משפחה מורחבת עבורם. ולנו המבוגרים, אין כמו לשבת בערב לדייט על יין או על בירה עם השכנים, באוויר הנקי תחת שמיים זרועי כוכבים. או לקום בכל בוקר לעבודה, לקול ציוצי ציפורים.

 

איפה עובדים שם?

זו שאלה שעולה לא מעט בהקשר של מגורים ביישובי ספר. אז גם עבור אלו שלא עובדים בענפים המקומיים, נסיעה לירושלים (כ 50 דקות) או אפילו למרכז (כשעה ו 20) זהה לפעמים לזמן שאתם מבלים בפקקים בנסיעה לעבודה באזור גוש דן. אבל היום, פוסט עידן הקורונה, אפילו נושא התעסוקה כבר לא מהווה בעיה. כל כך הרבה מקומות עבודה מאפשרים מודל היברידי המשלב עבודה מהבית. הופתענו לגלות במצפה שלם יזמים המנהלים עסקים שפועלים במרכז, או בעלי תפקידים בחברות שונות ברחבי הארץ.

 

לחיות בלי בלבולי מוח

לסיכום, כל מי שאי פעם לקח חופשה של כמה ימים באזור ים המלח, מודע להפחתת המתחים ומכיר את תחושת הרגיעה. הסיבה לכך היא שהמיקום של כ 400 מטר מתחת לפני הים, יוצר שילוב של קרינה על סגולית ייחודית מקרני השמש, עם ריכוזי מלחים ומינרלים במים, בבוץ ובאוויר.

כל אלו מביאים להשפעה מרגיעה בהיבט הפיזי והנפשי. נוסף לכך, עפ"י מחקר שנערך באוניברסיטת סטנפורד, לחיים בסביבה טבעית יש השפעה נוירולוגית; השהייה בטבע מווסתת את פעילות המנגנון המוחי, שאחראי על מחשבות מערערות המפתחות נטייה לדיכאון.

 

בתוך 'סיר הלחץ' של המציאות הישראלית, זו בהחלט קריאה להפסיק לרוץ בחיפוש אחר רגע של חופש, ולעבור למקום שאפשר לחיות חופש כל רגע. זה לא שייעלמו הבעיות בחיים, כי תמיד יש. השאלה באיזה תנאים אתם רוצים להתמודד איתן.
חזרנו הביתה יפים אחח מרוצים 🙂 ואם בא לכם לקפוץ לבדוק בעצמכם או להמליץ לחברים, צירפנו כאן טופס להשארת פרטים: